A Gallup kutatásai szerint a szervezetek az esetek 82% -ában rossz menedzsert választanak. Annak ellenére, hogy a vállalat az egyik legkritikusabb döntés, meglepő látni, hogy ilyen sokszor tévednek.
A Leadership IQ által végzett hosszú távú tanulmány megállapította, hogy leggyakrabban a probléma a menedzser által elfogadott vezetési stílusban rejlik, nem pedig a csapat irányítására való képességükben.
Végül rossz irányítási stílust választanak, amely alkalmatlan az adott szervezet vagy kultúra számára.
Ennek súlyos következményei lehetnek, mivel:
- Gyenge munkavállalói elkötelezettség
- Csökkenti az alkalmazottak termelékenységét
- Negatívan befolyásolja a munka minőségét
- Növelje az alkalmazottak forgalmát
- Csökkentse a jövedelmezőséget
Ebben a cikkben megismerheti a hét legjobb irányítási stílust, valamint azt, hogy melyiket kell és mikor kell elfogadnia.
7 kezelési stílusok
1. Látnok
Azok a menedzserek, akik látomásos vezetési stílust követnek, megosztják elképzeléseiket, irányt adnak beosztottaiknak, egységben tartják őket, és arra ösztönzik őket, hogy törekedjenek a közös cél elérésére. Ahelyett, hogy megmondanák a munkavállalóknak, hogyan végezzék munkájukat, hisznek a munkavállalók felhatalmazásában és hagyják, hogy munkatársaik addig végezzék munkájukat, amíg továbbra is teljesítik mérföldköveiket. Az ilyen menedzserek alkalmanként bejelentkeznek a csapatukba, hogy megnézzék, jó úton járnak-e, és visszajelzést adnak-e.
Mikor kell használnia a Visionary Management Stílust?
A látomásos vezetési stílus kiváló választás, ha a csapat megosztott, és egyesíteni akarja őket egy közös ügy érdekében. Emellett tapasztalt csapatok számára is működhet, akik alig vagy egyáltalán nem igényelnek felügyeletet, és jól működnek, ha alkalmazzák azokat a csapatokat, amelyek átmeneten vagy változáson mennek keresztül.
Előnyök:
Alkalmazotti motiváció
Autonómia
Mindenkit ugyanazon az oldalon tart
Hátrányok:
A Not a részletekre összpontosít
2. Transzformációs
Az átalakuló menedzserek hisznek a változásban, és innovációkat akarnak hozni az üzleti növekedés felgyorsítása érdekében. Ennek eredményeként a határaikhoz szorítják beosztottaikat, kihívják a status quót, és megkérik őket, hogy lépjenek ki a komfortzónájukból. Ez arra készteti őket, hogy felismerjék valódi lehetőségeiket, és felszabadítsák a lehetőségek világát.
Ennek a menedzsment stílusnak köszönhetően csapatuk hatékonyabban tud alkalmazkodni és reagálni az ipari változásokra. Ez előnyt biztosít számukra versenytársaikkal szemben, és gyorsabban vezeti be az újításokat.
Mikor kell használni a transzformációs menedzsment stílust?
Az átalakítási menedzsment stílus ideális választás a kevés felügyeletet igénylő és gyors mozgásra kész csapatok számára. Olyan csapatok számára is jól használható, amelyek egyszerre több feladatot is kezelnek.
Előnyök:
Gyorsabb növekedés
Elkötelezett és motivált alkalmazottak
Továbbfejlesztett változáskezelés
Koncentráljon a vállalat céljaira
Hátrányok:
A negatív eredmények kockázata
3. Demokratikus
Ahogy a neve is sugallja, a demokratikus vezetési stílus kontrollt ad az emberek számára, és hozzájárulásukkal lehetővé teszi számukra, hogy részt vegyenek a döntéshozatalban. Ez azt jelenti, hogy az alkalmazottak beleszólhatnak minden döntésvezető döntésébe. A legtöbb alkalmazott szereti ezt a vezetési stílust, mivel ez értékesebbé teszi őket, növeli morálját és segít tartós kapcsolat kiépítésében vezetőivel.
Mikor kell demokratikus vezetési stílust használni?
Ha a csapatod morálja alacsony, és valamilyen befolyást akarnak gyakorolni a céged döntéshozatali folyamatába, akkor nincs jobb lehetőség, mint egy demokratikus vezetési stílus.
Előnyök:
Javítja az alkalmazottak részvételét és elkötelezettségét
Innovatív ötletek
Hátrányok:
Lassítja a döntéshozatali folyamatot
Bántsa az alkalmazott érzéseit, akiknek javaslatát nem vették figyelembe
4. Coaching
Voltál már profi sportcsapat tagja? Ha igen, akkor lehet, hogy tisztában van az edzők szerepével. Hasonlóképpen, a coaching menedzsment stílust követő vezetők minden energiájukat az alkalmazottak szakmai fejlődésére irányítják. Azt akarják elérni, hogy alkalmazottaik annyira növekedjenek, hogy akár hosszú távú nyereség érdekében is készek alkalmazkodni alkalmazottaik rövid távú kudarcaihoz.
Az ilyen vezetők új szerepeket és felelősségeket rendelnek alkalmazottaikhoz azáltal, hogy elősegítik őket, ami segít új dolgok elsajátításában. Ezenkívül tanulási lehetőségeket is biztosítanak alkalmazottaiknak, és hisznek abban, hogy új készségeket tanítanak alkalmazottaiknak, ami segíthet abban, hogy karrierjüket a következő szintre emeljék.
Mikor érdemes Coaching Management Stílust használni?
Ha úgy gondolja, hogy alkalmazottainak valamilyen képzésre, új készségekre vagy ismeretekre van szüksége, alkalmazza a coaching menedzsment stílusát. Ne feledje, hogy ez a vezetési stílus csak akkor működik, ha az alkalmazottak hajlandók tanulni, fejleszteni és fejleszteni kompetenciájukat.
Előnyök:
Fokozza a szomjúságot a tudás és a készségfejlesztés iránt
Alakítson ki erős köteléket a vezető és a beosztottak között
Több karriernövekedési lehetőség
Hátrányok:
Elősegítheti az egészségtelen versenyt az alkalmazottak között
5. Autokratikus
Az autokratikus irányításban a hierarchia tetején lévő alkalmazottak rendelkeznek minden döntési jogkörrel, és nem vonják be a beosztottakat a döntéshozatali folyamatba. A legrosszabb, hogy az autokratikus vezetők nem akarják hallgatni az alkalmazottaik "nemjét", és azt akarják, hogy beosztottaik elfogadják minden döntésüket.
Azokat az alkalmazottakat, akik ellenállnak a döntéseiknek, megbüntetik. Ez megteremti a félelem kultúráját a szervezetben és megöli az innovációt. Az alkalmazottaknak nincs más választásuk, mint elfogadni mindent, amit a vezetők mondanak. Ahelyett, hogy meggyőznék beosztottaikat, hogy vásárolják meg jövőképüket, erőszakosan megkapják jóváhagyásukat.
Mikor érdemes autokratikus kezelési stílust használni?
Az ilyen típusú vezetési stílusnak csak akkor van értelme, amikor a vállalatnak gyors döntéseket kell hoznia, és válságon megy keresztül.
Előnyök:
Bizonyos esetekben pozitívan befolyásolhatja az alkalmazottak teljesítményét
Gyors döntéshozatal
Hátrányok:
Hozzon létre egy negatív munkahelyi környezetet
Erő alkalmazása
Teremtsen félelem, szégyen és bűntudat érzését
6. Szolga
A szolgavezetők jobban törődnek alkalmazottaik jólétével, mint a feladatokkal és az eredményekkel. Az ilyen típusú vezetők túlmutatnak alkalmazottaik támogatása érdekében. Ha a cselédvezetési stílust szeretné gyakorolni, akkor rendelkeznie kell erős interperszonális készségekkel, coaching készségekkel, valamint az alkalmazottak által végzett munkák know-how-jával. Jack Ma, az Alibaba korábbi vezérigazgatója a cselédek vezetési stílusát követte. Hitt a szeretet előmozdításában és az alkalmazottak támogatásában, és ez tette naggyá.
Mikor kell a szolga menedzsment stílusát használni?
A szolga menedzsment stílusa azokban a szervezetekben működik a legjobban, ahol a teljesítmény és az eredmények nem a fő prioritások. Jó lehetőség olyan csapatok számára is, amelyek magasan képzett szakemberekkel rendelkeznek.
Előnyök:
Növelje a bizalmat és az együttműködést
Összpontosítson az emberekre
Hátrányok:
Nem alkalmazható mindenhol
Nem alkalmas teljesítményorientált szervezetek számára